Navrhujeme pokoje, které umí s dětmi růst a budou vždy splňovat jejich požadavky - Studio KUBAarch

Na začátek se nám představte, kdo jste a co je vaší práce? :)

Dvě maminy, architektky, momentálně na mateřské. KUBAarch je rodinný architektonický ateliér pod vedením autorizovaného stavebního inženýra, soudního znalce Ing. Jana Kubaliaka.

Nabízíme klientům komplexní služby v oblasti architektury, urbanismu a interiérového designu. Náš ateliér se zabývá projektováním rodinných domů, bytových a občanských budov, veřejných staveb a interiérů. Děláme projekty různých druhů, od interiérových a architektonických studií, až po realizační projekty pro stavební povolení.

Více se o nás dočtete na našem KUBAarch webu, a do projektů, na kterých jsme pracovali můžete nahlédnout například. na Instagramu či Facebooku. Pokud by vás cokoli zajímalo, klidně nám napište, rádi Vám odpovíme na vaše dotazy týkající se spolupráce s námi.

Jak začít při navrhování dětského pokoje nebo jaké jsou vaše první kroky při vytváření ideálního prostoru pro dítě?

Hranice dětského světa je obtížné vymezit, umíme se k nim však přiblížit prostřednictvím vytváření jejich osobního prostoru. Prostředí, ve kterém dítě vyrůstá zásadním způsobem ovlivňuje jeho vývoj. Právě proto si všichni rodiče dávají záležet na tom, aby byl dětský pokoj pro jejich potomka co nejlepší.

Vytvořit dětem ideální prostor není jednoduché. Hlavní ideou, se kterou vstupujeme do návrhu každého dětského pokoje je snaha zakomponovat do prostoru zónu pro učení, hraní, cvičení (bláznění se) či spaní. Přetvořit pokoj v praktický, útulný a stylový prostor, který bude bez větších zásahů funkční několik let.

Důležitá je také fantazie a flexibilita prostoru protože děti rostou neuvěřitelně rychle a mění se i jejich potřeby a zájmy. Upravovat a přizpůsobovat celý pokoj při jakékoli změně jejich zájmu není vždy reálné. Nadčasovost v tomto hraje klíčovou roli.V čem spočívá důležitost vizualizace při návrhu dětského pokoje? Dá se to udělat efektivně i bez pomoci designéra?

Děcký pokoj“ jak tomu obvykle říkáme, by měl v celku tvořit dětský svět v jedné místnosti. Plnit by měl více funkcí najednou. Pravidlo denní a noční zóny, které řešíme při zařizování komplexních interiérů, je třeba uplatnit i v dětském pokoji.

Aby pokoj splňoval logickou funkčnost prostoru, je třeba rozdělit pokoj na prostor na hraní – obývací pokoj, prostor na spaní – ložnice, dětský stolek s židlemi… – tvoření, učení a odkládací prostor – šatník. A to vše je třeba řešit obvykle na 15 m2.


Aby byl pokoj nejen funkční, ale i krásný, chceme mu vdechnout ideu. Proto je důležité, aby si klient nechal poradit od architekta.


Jak zohledňovat věk a zájmy dítěte při navrhování dětského pokoje? Existují univerzální prvky nebo barvy, které se osvědčily v praxi?

Dřevo, jako nosný materiál našich návrhů dopomáhá prostoru působit jemně, harmonicky, teplo a příjemně. V kombinaci s bílou barvou, ale i odvážnější tapetou na zdech umíme oddělit a zároveň propojit každou ze zmíněných zón.

Naším cílem je navrhovat pokoje, které nejsou jen statickými prostory, ale jsou schopny přizpůsobovat se potřebám dítěte. Praktická a flexibilní řešení umožňují neustálé přizpůsobování se měnícím se zájmům, čímž vytváříme prostředí, které je nejen esteticky příjemné, ale i funkční a stimulující pro rozvoj dětí.

Jednoduše navrhujeme pokoje, které umí s dětmi růst a budou vždy splňovat jejich požadavky.

Jaké praktické tipy byste dali rodičům při výběru nábytku a doplňků pro dětský pokoj?

Děti rostou rychleji, než si dokážete představit, a proto se při výběru nábytku rozhodněte pro neutrální barevnou paletu, kterou můžete snadno přizpůsobit věku dítěte; když je malé, můžete pokoj ozdobit zábavnými a barevnými jednorázovými a vyměnitelnými předměty, jako jsou polštáře a potahy nebo samolepky .

Na trhu je množství dostupných nábytků, barevných kombinací, tapet a kreativních nápadů.


Bezpečnost je však na prvním místě. A proto myslete na vlastnosti, které by měly zařizovací prvky plnit: bezpečné, pohodlné, jednoduché. No zejména funkční.Jak vnímáte trendy v dětském designu? Máte nějaký tip na to, jak zahrnout trendy do dětského pokoje, ale zároveň ho udělat nadčasový?

Pokud chcete pokoj udržet dlouhodobě aktuální a trendový, vybírejte z rodově neutrálních barev. V současnosti je vychycena bílá v kombinaci s jemnými, pastelovými odstíny. Pokud vám přílišná neutrálnost nevyhovuje, vybírejte například ze žluté, zelené či modré. Výrazné barvy a barevné kombinace můžete do pokojíčku dostat pomocí různých dekorací a doplňků, jako jsou například povlečení, polštáře či hračky.Proč jste se rozhodli zahrnout samolepky na zeď od INSPIO do návrhu dětského pokojíčku? Jak přispívají k celkové atmosféře pokoje?

Výborným způsobem jak oživit pokojíček je také otapetovat alespoň jednu zeď nebo přidat černou tabuli na kreslení. V neposlední řadě je třeba připomenout, že děti si musí rozvíjet svou kreativitu. Je třeba, aby měli v dětském pokoji i koutek na kreslení nebo tvoření bez ohledu na to, zda z vaší ratolesti roste příští Picasso nebo ne. Při kreslení nejde jen o hledání skrytého talentu, ale o rozvíjení fantazie, představivosti, ale hlavně o rozvoj jemné motoriky. My jsme samolepky od INSPIO použili již dříve. Je to také geniální způsob, jak vytvořit místnost pro děti a dospívající, kteří mohou chtít občas něco změnit. Dočasná povaha samolepek usnadňuje předělání a osvěžení.


Jaká byla Vaše zkušenost se samolepkami INSPIO? Jaké byly reakce známých a jaký dojem vytvořil pokojíček ve výsledném designu?

S nálepkami se pracovalo výborně. Ta kvalita je opravdu bezkonkurenční. Naši blízcí byli překvapeni, jak lze prostřednictvím jednoduchých samolepek dotvořit prostor dětského pokoje. Dříve to byla klasická bílá stěna a INSPIO samolepkami ožila. Celému pokojíčku to dodalo pohádkovou atmosféru a samozřejmě, nejvíce se těšila malá Eliška.


Co byste poradili rodičům, kteří ještě váhají investovat do kreativního designu dětského pokoje s využitím samolepek na zeď od INSPIO?

Samolepky na zeď s pohádkovými ilustracemi vytvoří v dětském pokoji snovou nástěnnou malbu.
Není třeba si najímat profesionála – vše si dokážete nainstalovat sami, krok za krokem. Dokonce i za pomoci dětí, které z toho mohou mít zážitek. Manipulace se samolepkami je jednoduchá a zvládne ji opravdu každý.

Dětský pokojíček od INSPIO bude vaše děti těšit dlouhá léta. A pokud se jejich zájmy změní, samolepku můžete ze stěny jednoduše odlepit a nalepit novou, s jiným motivem.


Rozhodně se není čeho obávat, se samolepkami INSPIO můžete být kreativním tvůrcem vašeho prostoru i vy.


Rozhovor pro vás připravila Valentína & Ing. arch. Radka Kopuncová, PhD ze studia KUBAarch.


Sdílejte článek svým přátelům